Koronarokotuspäivä Leppävirralla ajanvarauksella 29.9.2022
Koronarokotuspäivä ajanvarauksella 29.9.22 Leppävirralla.
Seuraava koronarokotuspäivä ajanvarauksella on torstaina 29.9.22.
Ajanvaraukset ensisijaisesti sähköisesti internet osoitteesta: www.kysteri.fi.omakysteri-palvelusta. Ajan voi varata myös oman alueen hoitajalta ma-pe klo 8.30-10.30. Itäinen alue puh. 044-7171310 ja läntinen alue puh. 044-7171320. Aikoja on rajoitetusti.
Rokotuspaikkana on Leppävirran terveysasema (kolmas kerros). Neuvonnasta ohjataan rokotuspaikalle.
Neljänsillä annoksilla pyritään tehostamaan ikääntyneiden suojaa vakavaa, sairaalahoitoista tautia vastaan sekä ennen kaikkea vähentämään iäkkäiden koronasta johtuvia kuolemia, koska epidemia on edelleen voimakkaana.
Noudatamme rokotuksissa THL:n uusia ohjeistuksia ja muutamme aikatauluja ohjeiden muuttuessa.
THL suosittelee tällä hetkellä neljänsiä rokoteannoksia
- kaikille 60 vuotta täyttäneille.
- yli 12-vuotiaille voimakkaasti immuunipuutteisille
- 18-59-vuotiaille riskiryhmiin kuuluville
- neljäs rokote annetaan, kun vähintään 3 kk on kulunut kolmannesta rokotteesta
- kolme rokotetta saanut ja koronan sairastanut ei tarvitse neljättä rokotetta, jos rokotuksen ja tartunnan väli on ollut vähintään 6 viikkoa
- kaksi rokotetta saanut ja koronan sairastanut saa tehosteen 3 kk kuluttua edellisestä rokotteesta tai sairastetusta koronasta
Lisäksi THL suosittelee voimakkaasti immuunipuutteisille yli 12-vuotiaille viidettä koronarokoteannosta. Tehosteannoksen voi antaa, kun neljännestä annoksesta on kulunut 4–6 kuukautta.
Uusista rokotusajankohdista ilmoitamme myöhemmin.
Kaikki ajankohtaiset